venue burgee

2013 Governor's Cup

Alaska Sailing Club

Final Results

PN Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Ratings: USPN, Entries: 9, Scoring system: USSA Portsmouth -D-PN App. A sequential
Rank Fleet Class SailNo Color HelmName CrewName USPN R1
8/31/13
R2
8/31/13
R3
9/1/13
R4
9/1/13
R5
9/1/13
Total Nett
1st PN BCN 5260 Red Tim Gould Jodi Dingle 87 1.00 1.00 1.00 2.00 4.00 9.00 9.00
2nd PN BCN 5263 Purple Dave Johnson Elayne Hunter 87 2.00 2.00 3.00 1.00 1.00 9.00 9.00
3rd PN TASA 538 Black Bruce Lee   88.6 7.00 3.00 6.00 4.00 2.00 22.00 22.00
4th PN EN 1010 White Doug Tosa   95.7 4.00 5.00 5.00 7.00 3.00 24.00 24.00
5th PN BCN 2838 Blue Jim Aumann Crystal Audett 87 3.00 4.00 7.00 5.00 6.00 25.00 25.00
6th PN LASE 21272 Red Cathy Wright   91.1 5.00 6.00 4.00 6.00 5.00 26.00 26.00
7th PN BCN 5262 Blue Geoff Wright Craig Fisher 87 10.00 DNC 10.00 DNC 2.00 3.00 7.00 32.00 32.00
8th PN BCN 5001 White Kevin Frank Pam Frank 87 6.00 8.00 8.00 8.00 10.00 DNC 40.00 40.00
9th PN H16 46523 Yellow Paul Willing Holly Grittlein 76.1 8.00 7.00 9.00 9.00 10.00 DNC 43.00 43.00

PN BB Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Ratings: USPN, Entries: 2, Scoring system: USSA Portsmouth -D-PN App. A sequential
Rank Fleet Class SailNo Color HelmName CrewName USPN R1
8/31/13
R2
8/31/13
R3
9/1/13
R4
9/1/13
R5
9/1/13
Total Nett
1st PN BB F-24 24 White Dave Meyer   76.1   1.00       1.00 1.00
2nd PN BB WWP19 872 White Jeromy Reed   105   2.00       2.00 2.00

PN GO Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: USPN, Entries: 3, Scoring system: USSA Portsmouth -D-PN App. A sequential
Rank Fleet Class SailNo Color HelmName CrewName USPN R1
8/31/13
R2
8/31/13
R3
9/1/13
R4
9/1/13
R5
9/1/13
Total Nett
1st PN GO SJ 716 Green Sarah Radonich   93.1 1.00 1.00       2.00 2.00
2nd PN GO LASE NSN Green Terranova Tasker   91.1 3.00 2.00       5.00 5.00
3rd PN GO CYC13 972 Yellow Dominic Monaco   96.3 2.00 3.00       5.00 5.00

Abbreviations used:

PN = Portsmouth Fleet, i.e. using USPN ratings
PN BB = Portsmouth Big Boat Fleet
BCE = Back Calculated Elapsed time. This shows how much faster each boat needed to sail on elapsed time to tie the winner of each race.

R1 - PN Fleet - 8/31/13 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Color HelmName CrewName USPN Elapsed Corrected BCE Points
1 PN BCN 5260 Red Tim Gould Jodi Dingle 87 23:28 0:26:58 0:00:00 1.00
2 PN BCN 5263 Purple Dave Johnson Elayne Hunter 87 24:59 0:28:43 0:01:31 2.00
3 PN BCN 2838 Blue Jim Aumann Crystal Audett 87 26:11 0:30:06 0:02:43 3.00
4 PN EN 1010 White Doug Tosa   95.7 28:50 0:30:08 0:03:01 4.00
5 PN LASE 21272 Red Cathy Wright   91.1 30:45 0:33:45 0:06:11 5.00
6 PN BCN 5001 White Kevin Frank Pam Frank 87 29:23 0:33:46 0:05:55 6.00
7 PN TASA 538 Black Bruce Lee   88.6 37:20 0:42:08 0:13:26 7.00
8 PN H16 46523 Yellow Paul Willing Holly Grittlein 76.1 38:36 0:50:43 0:18:04 8.00

R2 - PN Fleet - 8/31/13 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Color HelmName CrewName USPN Elapsed Corrected BCE Points
1 PN BCN 5260 Red Tim Gould Jodi Dingle 87 14:58 0:17:12 0:00:00 1.00
2 PN BCN 5263 Purple Dave Johnson Elayne Hunter 87 17:02 0:19:35 0:02:04 2.00
3 PN TASA 538 Black Bruce Lee   88.6 17:34 0:19:50 0:02:19 3.00
4 PN BCN 2838 Blue Jim Aumann Crystal Audett 87 18:37 0:21:24 0:03:39 4.00
5 PN EN 1010 White Doug Tosa   95.7 21:33 0:22:31 0:05:05 5.00
6 PN LASE 21272 Red Cathy Wright   91.1 21:31 0:23:37 0:05:51 6.00
7 PN H16 46523 Yellow Paul Willing Holly Grittlein 76.1 24:27 0:32:08 0:11:22 7.00
8 PN BCN 5001 White Kevin Frank Pam Frank 87 28:17 0:32:31 0:13:19 8.00

R3 - PN Fleet - 9/1/13 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Color HelmName CrewName USPN Elapsed Corrected BCE Points
1 PN BCN 5260 Red Tim Gould Jodi Dingle 87 26:13 0:30:08 0:00:00 1.00
2 PN BCN 5262 Blue Geoff Wright Craig Fisher 87 27:47 0:31:56 0:01:34 2.00
3 PN BCN 5263 Purple Dave Johnson Elayne Hunter 87 28:42 0:32:59 0:02:29 3.00
4 PN LASE 21272 Red Cathy Wright   91.1 32:12 0:35:21 0:04:45 4.00
5 PN EN 1010 White Doug Tosa   95.7 34:29 0:36:02 0:05:39 5.00
6 PN TASA 538 Black Bruce Lee   88.6 35:47 0:40:23 0:09:05 6.00
7 PN BCN 2838 Blue Jim Aumann Crystal Audett 87 35:19 0:40:36 0:09:06 7.00
8 PN BCN 5001 White Kevin Frank Pam Frank 87 42:48 0:49:12 0:16:35 8.00
9 PN H16 46523 Yellow Paul Willing Holly Grittlein 76.1 39:52 0:52:23 0:16:56 9.00

R4 - PN Fleet - 9/1/13 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Color HelmName CrewName USPN Elapsed Corrected BCE Points
1 PN BCN 5263 Purple Dave Johnson Elayne Hunter 87 20:58 0:24:06 0:00:00 1.00
2 PN BCN 5260 Red Tim Gould Jodi Dingle 87 21:20 0:24:31 0:00:22 2.00
3 PN BCN 5262 Blue Geoff Wright Craig Fisher 87 22:02 0:25:20 0:01:04 3.00
4 PN TASA 538 Black Bruce Lee   88.6 23:37 0:26:39 0:02:16 4.00
5 PN BCN 2838 Blue Jim Aumann Crystal Audett 87 23:39 0:27:11 0:02:41 5.00
6 PN LASE 21272 Red Cathy Wright   91.1 25:10 0:27:38 0:03:13 6.00
7 PN EN 1010 White Doug Tosa   95.7 26:57 0:28:10 0:03:53 7.00
8 PN BCN 5001 White Kevin Frank Pam Frank 87 28:34 0:32:50 0:07:36 8.00
9 PN H16 46523 Yellow Paul Willing Holly Grittlein 76.1 27:52 0:36:37 0:09:32 9.00

R5 - PN Fleet - 9/1/13 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Color HelmName CrewName USPN Elapsed Corrected BCE Points
1 PN BCN 5263 Purple Dave Johnson Elayne Hunter 87 17:25 0:20:01 0:00:00 1.00
2 PN TASA 538 Black Bruce Lee   88.6 18:06 0:20:26 0:00:22 2.00
3 PN EN 1010 White Doug Tosa   95.7 20:45 0:21:41 0:01:35 3.00
4 PN BCN 5260 Red Tim Gould Jodi Dingle 87 19:36 0:22:32 0:02:11 4.00
5 PN LASE 21272 Red Cathy Wright   91.1 20:55 0:22:58 0:02:41 5.00
6 PN BCN 2838 Blue Jim Aumann Crystal Audett 87 20:06 0:23:06 0:02:41 6.00
7 PN BCN 5262 Blue Geoff Wright Craig Fisher 87 20:22 0:23:25 0:02:57 7.00

R1 - PN BB Fleet - 8/31/13 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Color HelmName CrewName USPN Place Points

R2 - PN BB Fleet - 8/31/13 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Color HelmName CrewName USPN Elapsed Corrected BCE Points
1 PN BB F-24 24 White Dave Meyer   76.1 22:46 0:29:55 0:00:00 1.00
2 PN BB WWP19 872 White Jeromy Reed   105 35:38 0:33:56 0:04:13 2.00

R3 - PN BB Fleet - 9/1/13 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Color HelmName CrewName USPN Place Points

R4 - PN BB Fleet - 9/1/13 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Color HelmName CrewName USPN Place Points

R5 - PN BB Fleet - 9/1/13 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Color HelmName CrewName USPN Place Points

R1 - PN GO Fleet - 8/31/13 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Color HelmName CrewName USPN Elapsed Corrected BCE Points
1 PN GO SJ 716 Green Sarah Radonich   93.1 31:54 0:34:16 0:00:00 1.00
2 PN GO CYC13 972 Yellow Dominic Monaco   96.3 33:31 0:34:48 0:00:31 2.00
3 PN GO LASE NSN Green Terranova Tasker   91.1 38:17 0:42:01 0:07:04 3.00

R2 - PN GO Fleet - 8/31/13 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Color HelmName CrewName USPN Elapsed Corrected BCE Points
1 PN GO SJ 716 Green Sarah Radonich   93.1 18:55 0:20:19 0:00:00 1.00
2 PN GO LASE NSN Green Terranova Tasker   91.1 21:07 0:23:11 0:02:36 2.00
3 PN GO CYC13 972 Yellow Dominic Monaco   96.3 24:29 0:25:25 0:04:55 3.00

R3 - PN GO Fleet - 9/1/13 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Color HelmName CrewName USPN Place Points

R4 - PN GO Fleet - 9/1/13 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Color HelmName CrewName USPN Place Points

R5 - PN GO Fleet - 9/1/13 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Color HelmName CrewName USPN Place Points

http://www.aksailclub.com/


Sailwave Scoring Software 2.02 build 5
www.sailwave.com